Z historie Hřebenové boudy a okolí

Hřebenová bouda (německy Kammwegbaude) má více jak stoletou historii služby turistům, poutníkům a návštěvníkům Českosaského Švýcarska, ale také turistům putujícím od konce 19. století po jedné z nejdelších turistických tras v Rakousku-Uhersku, po takzvané Hřebenové cestě (německy Kammweg), která začínala na vyhlídce nad městem Aš, pokračovala po hřebenech Krušných hor na Sněžník, odtud Lužickými a Jizerskými horami do Krkonoš a končila v Jeseníkách na hoře Praděd.

Hřebenová cesta a Hřebenová bouda v minulosti

Když nabyl začátkem minulého století provoz na Hřebenové cestě značné popularity, došlo k historickému setkání představitelů severočeských turistických klubů 13. dubna 1902 ve Varnsdorfu se zástupci klubů z Lužických a Jizerských hor, kde bylo rozhodnuto o vytvoření jednotného značení Hřebenové cesty. Náklady na vytyčení trasy nesl turistický spolek z každé oblasti na svém území. Konkrétně to byly horský spolek pro severní Čechy, horský spolek pro České Švýcarsko, horský spolek Jizerských hor a Asociace Lužické přírody a horských klubů pod vedením Prof. Dr. Roberta Lamprechta. Nová turistická trasa byla vytyčena a otevřena pro turistickou veřejnost v roce 1906.

Hotel Pension Hřebenová bouda (Kammwegbaude) ve 30. letech minulého století

Hotel Hřebenová bouda dnes

Pohled na hotel Hřebenová bouda z cesty na Sněžník po 90ti letech

Rozkvět turismu na začátku minulého století spolu s vytyčením Hřebenové cesty vedl také k prosperitě hotelu Hřebenová bouda, která trvala až do období II. světové války. Po skončení války sloužila budova nadále turismu jako penzion, nebo spíše turistická ubytovna až do současnosti s přestávkami. Od roku 2008 probíhala v hotelu rozsáhlá rekonstrukce, která umožnila zahájit v létě 2010 provoz poskytující návštěvníkům služby na úrovni dvoj až trojhvězdičkového hotelu.

Podpořeno z dotace

Hotel Hřebenová bouda byl podpořen projekty z EU prostřednictvím SZIF a sítě MAS Labské skály.

» Nákup vybavení malokapacitního ubytovacího zařízení reg.č.: 10/009/41200/114/000440/1

» Půjčovna sportovních potřeb Sněžník reg.č.: 11/012/41200/114/000185/1

Hřebenová bouda Sněžník © 2023. Všechna práva vyhrazena.

Tvůrce: Promax Media